ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Над 700 илјади евра европски средства за подобрување на активниот туризам во Крушево

368

Општина Крушево со средства од Европските фондови -Прекугранична соработка ќе ја подобрува спортско – туристичката инфраструктура за промоција на градот во меѓународни рамки. Грантот во висина од над 700 000 евра е во рамките на прекуграничната соработка со Албанија, општина Елбасан, Албанија, а се вклучуваат и неколку организации. Градежните зафати кои се планирани вклучуваат: изградба на паркинг до  параглајдинг полетувалиште заедно со хортикултурно уредување на барање на   параглајдеристите кое ќе се комплетира по поставувањето на нова вештачка трева и изградба на објект; поставување на две станици кои ќе го мерат квалитетот на воздухот, брзина и насока на ветрот. Воедно, од останатите активности планирани се изградба на „Даунхил“ патека за одржување на натпревари во планински велосипедизам на високо, професионално ниво; ЛЕД осветлување на градот; промотивни активности на Крушево како атрактивна туристичка дестинација, како и обуки и надградување на капацитети на угостителскиот сектор.

„Продолжуваме со работа во туризмот. Градиме инфраструктура и меѓународно го промовираме Крушево. Изминатите месеци интензивно работевме на проектот за прекугранична соработка со Албанија и успеавме да го добиеме грантот. Крушево има иднина во туризам!“, посочи градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе