ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Нема тиквешка чалгија без Дулот и Џамбазот (ВИДЕО)

1.503

Вистински претставници на македонската или поточно на кавадаречката чалгија. Уметници кои во својот стаж бележат повеќе од 1 век, доајени на убавата народна песна од Ваташа, Кавадарци и Тиквешијата Димо Дулот и Ангел Стојанов или познати како Дулот и Џамбазот.
Нивната исклучителна уметност е препозната не само во Македонија, туку и на нивните гостувања во Турција, каде често се присутни.
Проследете ја емисијата Музички филиграни која премиерно се емитуваше на 25 октомври на следниот линк:

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе