ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Од десет џудисти 10 медали

605

Од десет учесници, на Меѓународниот турнир за џудо, кој се одржа на 4- ти март  во Србобран, Војводина, младите џудисти од ЏК Бушидо од Прилеп донесоа 10 медали. Џудисти: Филип Попоски,  Ева  Димитриоска, Миле Гриѓоски, Хрисијан Нумоски, Ели  Илиоска, Мартина Јанкоска…се само дел од учесниците кои се закитија со медали. На турнирот учествуваа над 300 натпреварувачи од девет држави: Србија, Бугарија, Босна и херцеговина, Полска….Макадеонија ја престауваше ЏК „Бушидо„

Денеска тие имаа прием кај градоначалникот. „Успехот од џудо клубот е успех и на клубот, но и  успех на нашиот град“- рече, Илија Јованоски, ,радоначалникот на Прилеп

„Оваа година испланирани се девет меѓунаордни турнири, во различни држави А, паралелно работиме да нашата џудиска,Теодора Ристеска, биде на европските шампионати за собирање на поени за влез во Олимпијата. Таа е државен првак во кадети, минатата година, беше државен репрезентативец во кадети и во јуниори до 21 години. Оваа година од Интернационалната џудо федерција беше избрана за настап во европските купови, каде што ќе го застапува градот и Р. Македонија. Инаку, ЏК „Бушидо„,е најмлад џудо клуб.Постои од 2014 година, но само минатата година имаме освоени на општински, државни и меѓународни натпревари 104 медали .„ изјави тренерот Рубиин Пееески,кој се заблагодари што Општината им дава поддршка.

Во Прилеп работат четирi џудо клубови. Во овој спорт вклучени се над 300 деца од Oпштината

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: