ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

РК Прилеп изгуби од Охрид – Победа повотрно без победа во Охрид

Викенд спортски збиднувања

632

Охрид сосема очекувано в соаботата (18,30 мин) го надигра РК Прилеп 2010 и ги освои трите бода на гости во Прилеп. На напреварот проти тт.н „голобради момчиња„ од РК Прилеп, немаше дилеми кој ќе дојде до триумф, бидјеќи фаворит беше познат уште пред почетокот на средбата.

Охриѓани  уште во првите 30 минути наметнаа свој ритам  и со доба предност од 4 гола заминаа на полувреме, при што  одиграа едно мирно второ полувреме во кое само ја зголемија  предност.

На крајот со осум гола разлика и конечни 29:21  Охриѓани им нанесоа нов пораз на прилепчани коишто ќе мораат добро да се потрудат за средбите од плеј-аут лигата доколку сакаат да го избегнат местото кое води во бараж за опстанок. ПРИЛЕП – ОХРИД           21:29 (10:14)

Најефеиксани со по 5 голови во прилепската екипа беа  Амзоски  и Шокоски,  Јанески 4,  Сарпинов 2, Стојаноски 2, Тинтор 2 и Ѓероски 1.

Вторник, РК Прилеп , во 19,оо,ч ќе го одигра и заостанатиот меч од првото коло ,  во Вардар Јниот, во салата Р.Р.Ричко

 

Досадно реми во Охрид-пишуваат порталот gol.mk

Победа и Академија Пандев целосно ги разочараа љубителите на фудбалот во Охрид и во дуелот од 23. коло на ПМФЛ одиграа без голови (0-0). На клупата на струмичкиот прволигаш дебитираше новиот тренер Југослав Тренчовски.

Карчески и Јорданчо Наумоски се вратија во стартниот тим на прилепскиот прволигаш, а Победа од самиот почеток наметна јалова иницијатива. По прекрасното време и терен во Охрид и со поддршката на „Мајмуни“, прилепчани со два корнери се заканија во првата половина од првиот дел.

Прилепчани првиот домашен натпревар го играат како домаќините во Турново (ремизираа со Пелистер), па вториот во Битола (ремизираа со Шкупи), а сега првата пролетна победа  ја бараат во Охрид,но повторно донесоа само реми за љубителите на фудбалот

 Еурофарм Работник- Пелистер : 25-22

РАКОМЕТ : Во 17. коло,во ракометната машка лига ,пак,   главниот натпревар беше одигран во Битола, каде што Еурофарм Работник ,коде игра прилепскиот интернационалец Горан Кузманоски-Таста, му  нанесе пораз на Пелистер и со тоа најави и многу возбудувања во плеј-оф рундата, кога ќе има големо надигрување меѓу овие два тима.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: