ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Започнаа теренските активности на ЕВН за зајакнување на напонот во Три Багреми-Тризла

448

Започнаа теренските активности на ЕВН за зајакнување на напонот во Три Багреми во населбата „Тризла“.Целта е подбрување на квалитетот на ЕЕ во делот на населбата Тризла т.н „Три багреми“.

Станува збор за неурбанизирана населба надвор од градот каде живеат 200 домаќинства и имаат проблеми со лошото напојувањето на ЕЕ .

„Сите овие активности се насочени кон подобрување на општата состојба на жителите од „Три багреми“ во делот на квалитетен пристап до ЕЕ „ истакна Несиме Салиоска од Рома С.О.С ,чие здружение беше иницијатор за подобрување на состојбата на ромското населне во овој дел од населбата Тризла   „Но, оваа е прва фаза и е само технички зафат на ЕВН за подобрување на квалитетот на ЕЕ. Веднаш треба да се размислува за  втората фаза од проектот, бидејќи сите оние домаќинства во “Три Багреми“ кои немаат легален приклучок за струја, ќе треба да се размислува за нивно приклучување во мрежата.„- истакна таа на седбата со градоначалникот, која беше организирана пред месец дена,на која  присуствуваа и Министерот без ресор, Аксел Ахмедоски и пратеникот Самка Ибраимоски.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе