ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Од ноќеска започнува летното сметање на времето

799

Од вечерва, часовниците треба да се поместат еден час напред, во два часот по полноќ, бидејќи започнува летното сметање на времето.

Последниот викенд од март, стрелките се движат еден час напред, додека во октомври часовникот се втаќа еден час наназад. Идејата зад летното и зимско сметање на времето е со цел да се заштеди енергија.

Сепак, последниве години се повеќе се борува за укинување на ваквата пракса за преминување на летно и зимско сметање на времето. По дискусиите на ниво на Европска Унија, во 2019 година, Европскиот парламент гласаше за укинување на оваа пракса во 2021 година. Сепак, за тоа да се случи, заеднички став треба да изградат 27-те земји членки на Унијата.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе