ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Одбележана годишнината од смртта на прилепскиот народен херој Кузман Јосифоски Питу

725

Денеска, преставници од прилепската организација на Сојузот на борци и подржувачи на НОБ, заедно со  преставници од СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Прилеп  ја одбележаа 76-та годишнина од смртта на народниот херој Кузман Јосифоски – Питу, еден од организаторите на антифашистичкото движење во Македонија.

Делегации од Општина Прилеп,  Сојузот на борци, СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“, здруженија и граѓани утрово положија свежо цвеќе пред спомен бистата во Алејата на народните херои и пред споменикот на Кузман Јосифоски – Питу во центарот на градот и на бистата на херојот во училиштето  „Кузман Јосифоски-Питу„.  Во рамки на одбележувањето на партониот празник, СОУ, кое го носи името на херојот,  синоќа организира Свечена академија  во театарот „Војдан Чернодрински„,  со осврт кон богатата револуционерна биографија на херојот, рецитали и песни, за да му оддадоа достојна почит на својот патрон .

 

Родната куќа на Кузман Јосифоски -Питу во Прилеп

Кузман Јосифоски – Питу (Прилеп23 јуни 1915 еден од главните организатори на антифашистичкото движење (19381941) и на НОБ во Македонија (19411944). Бил прогласен за народен херој на Југославија на 2 август1945 година, како еден од првите борци од Македонија кои го добиле тоа одликување (заедно со Стеван Наумов – СтивОрце НиколовСтрашо ПинџурХристијан Тодоровски – Карпош и Мирче Ацев). Поради својата неуморна народно-ослободителна дејност многу луѓе го нарекуваат Гоце Делчев на НОБ (Вториот Гоце Делчев).

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: