ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Почина прилепскиот пејач Ѓорѓи Желчески

3.112

Пејачот Ѓорѓи Желчески кој беше дел од познатото дуо Селимова-Желчески, почина утрово на 82 години во Белград.
Тој е роден во Прилеп 1938 година, а кариерата ја почнал како солист во Радио Скопје.

Во 1959 година се запознал со пејачката Кевсер Селимова, со која почнал да пее во дует.

Дуетот Селимова-Желчески е најпознат по нивната изведба на народните песни: „Елено, ќерко“, „Бело лице љубам јас“, „Брала мома капини“ и други.
Родниот град Прилеп во 2018 година му оддаде признание на Ѓорѓи Желчески со највисоката награда за животно дело Трето ноемвриската награда.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе