ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Одбележувањето на 115 годишнината од загинувањето на Никола Карев под корона услови

568

Денеска се одбележаа 115 години од смртта Никола Карев,  првиот Претседател на првата Република на Балканот, Крушевската Реублика. Поради вонредната состојба со КОВИД 19  годинава  Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски и директорката на ООУ „Никола Карев“  Оливера Чавкароска, положија цвеќе пред споменикот на Карев во Крушево и оддадоа почит на големиот македонски херој.

„Одбележуваме 115 години и овој ден заедно со животното дел на Карев нека бидат водилка во нашата работа за граѓаните на општина Крушево и за поубав живот во државата.“, изјави градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски.

Свежо цвеќе во  споменичкиот комплекс Македониумот“ , и пред бистата на Никола Карев во училишниот двор на основното училиште во Крушево,  кои го носи името на херојот,  положија и  преставници од ОК на ВМРО ДПМНЕ – Крушево.

Инаку,  општината  и ООУ „Никола Карев“, секоја година организираат приредба за одбележување на патрониот празник на основното училиште, но заради вонредната состојба и во насока на почитување на мерките и препораките за физичко дистанцирање, оваа година таква приредба не се одржа.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе