ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Познати имињата на добитниците на наградите „3 ти Ноември“

2.724

По повод Денот на ослободувањето на Прилеп – 3 ти ноември, годинава, заради специфичните услови во кои што живееме поради пандемијата, Комисијата за одбележување празници и манифестации, доделување награди и признанија при Советот на општина Прилеп, одлучи да бидат доделени 2 златни плакети, 3 плакети 3 Ноември на организации и 5 дипломи на поединци. Имињата на добитниците на прес конференција ги соопшти претседателот на комисијата, Тони Камчески:

За особен придонес во развојот на новинарската професија, награда за животно дело „Златна плакета“ му се доделува на новинарот Миле Талески.

„Златна плакета“ за животно дело, за особен придонес и создавање трајни вредности во музичката уметност, постхумно и’ се доделува на Нина Спирова.

За покажана посветеност, одговорност и пожртвуваност при справувањето со пандемијата на Ковид-19, награда Плакета „3 Ноември“ им се доделува на:

Одделот за инфектологија при ЈЗУ Општа болница „Борка Талески“ Прилеп;

Службата за итна медицинска помош и домашно лекување при ЈЗУ Здравствен дом Прилеп;

Одделението за трансфузиона медицина – Прилеп при ЈЗУ ИТМ на РСМ;

Одделението за епидемиологија при Центар за јавно здравје Прилеп.

За покажана висока општествена одговорност во справувањето со пандемијата на Ковид-19, добитник на Плакета „3 Ноември“ е компанијата „ГИФТИ ТЕКС“ ДООЕЛ Прилеп, а за придонес во заедницата преку младински волонтеризам и хуманитарни активности, Плакета „3 Ноември“ добива ЛЕО КЛУБ Прилеп.

Добитници на Дипломи „3 Ноември“ се:

Ванѓел Здравески, член на медицинскиот тим кој ја изврши првата трансплантација на срце во РСМ;

Асен С. Стаменов, за особен придонес во развојот на литературното творештво;

Киро Здравески, за постигнувања во областа на џудо – спортот;

Андон Јованоски – Ашата, за постигнувања во областа на театарската уметност.

Постхумно, Диплома „3 Ноември“ му се доделува на Вељко Силјаноски, основоположник на македонската фонетика, фонологија и компаративна книжевност.

До комисијата пристигнале 30 тина предлози, од кои сите 13 предлози – номинирани за „13 Величествени“ од редакцијата на Радио Пела и предлогот од публиката за кои беше спроведена онлајн анкета. Наградите на добитниците и на нивните семејства ќе им бидат доделени на свечената седница на Советот на општина Прилеп, која согласно протоколите за организирање настани ќе се одржи во вторник, 3 ноември со почеток во 12:00 часот, во големата сала на Општина Прилеп

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе