ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ОБУКИ И ОТВОРЕНИ ДЕБАТИ

498

Центар за граѓанска иницијатива во рамките на своите активности работи на реализација на проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата II фаза“, кој е поддржан од ifa/Zivik Федерална канцеларија на Сојузна Република Германија.

Ова е проект со кој се опфатени десет училишта од целата држава. Во текот на месец октомври во 5 средни училишта беше реализиран тренинг на тема „Изработка на приказни – застапување за промени“. На оваа обука младите ја учеа методологијата на раскажување приказни за застапување. Младите ќе научат како да дојдат до информацијата и како да ја презентираат истата. Обуката ја води новинарот и уредник Горан Михајловски.

Во другите 5 средни училишта се реализираа отворени дебати на тема „Младите поставуваат прашања“. На овие дебати учествуваат ученици од секое училиште и претставници од локалните самоуправи, јавни претпријатија и граѓански организации. Младите ја користеа можноста за поставување на прашања до присутните од една страна и од друга страна се залагаа нивните идеи да бидат вклучени во програмите на институциите за наредниот период.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе