ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепскиот музеј и театар сега пристапни и за лицата со попреченост

705

 

ЈУ Завод и Музеј Прилеп и Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ направија културата да биде достапна и до лицата со попреченост.  И, едната и другата институција, поставија пристапна рампа за поголема достапност на лица со попреченост во театарот и музејот.

„Целта е да се доближат сите наши поставки до сите граѓани , вклучувајќи ги тука и лицата со посебни потреби, кои немаа можност досега , заради непристапноста на инстуцијата, Завод и Музеј Прилеп, да ги посетат нашите поставки и да се запознаат со култрното историско наследство со кои располата Завод и Музеј Прилеп.

Сега тоа можат да го направат и лицата со попреченост,на што сме посебно горди„ –  истака Благоја Атанасоски,  директорот на Завод и МузејПрилеп

 

сликата е преземена од порталот Инфокомпас

 

Донација за театарот, од училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“  ,пристапна рампа, исто така се најде на монтажа , денска, во тетарот “Војдан Чернодрински“ ,  кои утре ја најавија премиерата за новата престава „Глембаеви“

 

 

 

Ова е сега едно ново, наше време, време на младатат екипа и нашите желби да станеме еден европски театар, со европски репертоар. А исто така со сите можности кои што треба да ги понудиме на публиката. Како што е пристапната рампа за инвалиди, и уредено фоаје каде публикатa ќе има можност да ги види изложени сите награди кои што ги има освоено Народниот театар „Војдан Чернодрински. Публиката треба тоа да го види и не треба тоа да биде скриено во некоја канцеларија каде што многу ретко се влегува таму. Јас се изненадив кога видов колку овој ансамбл има освоено награди. Не зборувам само за последниве 10 или 15 години, зборуваме за години наназад.Сето ова е со помош на нашите донатори, јас незнам дали воопшто сме имале досега донатори кои што сакале да помогнат и да излезат во пресрет.  Во секој случај ние работиме за нашиот град, за нашата публика и заслужуваме и ние и вие малку повеќе“-  истакна в.д директорката на Центарот за култура, Марија Спиркоска Илијеска

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: