ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Приоритет за вакцинирање ќе имаат лица над 75 години

702

20.000 македонските граѓани постари од 75 години ќе се вакцинираат како приоритетни, од првите 24.000 дози на „Астра Зенека“ кои пристигнаа во земјава. Вакцините за вкацинацијата, која треба да започне на 1 април, од денеска треба да се дистрибуираат во сите градови, а во меѓувреме матичните лекари до 6 април треба да ги пријавата своите пациенти од над 75 години за вакцинација во системот на „Мој Термин“, и да ги известат за тоа. Во моментов „Астра Зенека“ е единствената вакцина достапна за македонските граѓани.

Филипче денеска информираше и дека компанијата „Фајзер“ конечно го потврдила договорот за испорака на вакцини во земјава, и во текот на неделава треба да се потпишат договорите со земја-членка на ЕУ како трипартитен договор за достава на „Фајзер“ вакцините. А, за утре е закажан и состанок на Комисијата за заразни болести која ќе ја анализира состојбата со пандемијата и евентулно воведување на нови рестриктивни мерки, 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе