ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Галерија) Средношколци со знаења и вештини од земјоделието се натпреваруваат, кој знае повеќе

1.327

СОУ „Орде Чопела„-Прилеп , е домаќин на едно невообичаено и  интересно натпреварување во областа на земјоделијето. Се одржува 49 –от државен натпревар за ученици од училиштата со земјоделско – ветеринарна и шумарска струка, од Македонија. Возење на трактор, препознавање на плевели и семиња , аранжирање на цвеќе ,копачење на овошки и лози.. се само дел од задачите на учениците за  натпреварувањата,сокои тие ќе гопотврдат своето знаење и ќе ги прнесат своите научени вештини од овие области, кои врпочем, ги изучуваат во своите стручни училишта.

Директорката СОУ „Орде Чопела“, Анета Пејоска им посака срдечно добредојде на учениците и професроите и нагласи дека овие натпреварувања  се дел од образониот процес, каде учениците и професорите имаат можност да ја покажат својата сручност, креативност и стекнати знаења во областа на наставните предмети во кои се натпреваруваат.

 

“Стекнатото висококвалитетно знаење и вештини им отвара врати на учениците во висококвалитетни образовни институции и ги става во рангот на моќна конкуретност на работна сила на пзарот на трудот “ –реле Пејоска

Покрај домаќнот СОУ Орде Чопела-Прилеп, на 49 –от државен натпревар на ученици од училиштата со земјоделско ветеринарна и шумарска струка ,учество зедоа ученици од СУГС “ Браќа Миладиновци“- Скопје, СОУ „Гоце Делчев„- Вландово, СОУ „Кочо Рацин“ –Свети Николе, СОУЗ  “Киро Бурназ“-Куманово,СОУЗ “Кузман Шапкарев“ –Битола и СОСУ “ Моша Пијаде„-Тетово.

Натпреварот низ фотографии:

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе