ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Се одржа “Гимфест 2018”

1.625

Во големата сала на Домот на културата „Марко Цепенков“,   се одржа големот музички фестивал, на учениците од  Гимназија „Мирче Ацев,“ Гимфест 2018, кој има  натпреварувачки карактер.

Од голмиот број талентирани ученици избрани се преставија  17-ет натпреварувачи кои пред преполнетата сала,  ги покажаа своите музички таленти, вештини и гласовни способности ,бидјеќи н манифестацијата  се  пее во живо,. Песните се  по избор на самите натпреварувачи. На Гимфест 2018 ,оваа годин  уествуваа учениците:Ангела Зероска, Ведрана Петреска, Тереза Пипиџаноска, Елена Хаџи-Спироска, Нина Коцеска, Сања Роканоска, Мартина Димитриоска, Ивана Наумоска, Ивона Нанческа, Евгениј Темелкоски, Теодора Јовеска, Викторија Илиовска, Теодора Димеска, Натали Китаноска, Антонио Николоски, Андоновски Петар, Стефан Ангелевски и Анастазија Христоска.

Изведувачите   ги следше стручно жири составено од познати и признати музички имиња од Прилеп.,а најдобрите три натпреварувачи  беа наградени. Анастазија Христоска  го освои првото место,а второто и пипадна на Ангела Зероска ,а третото на Нина Коцеска. Ова е  8-мото издание на Гимфест,музичка манифестација која покрај хуманоста има за цели да ги промовира вистински музички вредности , да ги промовира своите талентирани ученици и да го поттикне дружењето, забавата и креативноста,кај средношколците.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: