ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепска делегација во посета на Турција

930

Општина Прилеп предводена од Миле Талевски, претседател на Советот на Општина Прилеп, деновиве беше во официјална посета на Општина Бајрампаша (Истанбул).Во делегацијата беше и пратеникот Хари Локвенец од СДСМ.  Делегацијата имаше средба со градоначалникот  на  Општина Бајрампаша , ATILA AYDINER ,каде беше срдечно пречкана и со кого разменија подароци,како и со Здружението на иселениците.

Општина Прилеп и Општина Бајрампаша веќе неколку години соработуваат, на културен план,економски и  туристички план. Делегација од Општина Бајрампаша, пред неколку месеци беше во посета на Општина Прилеп, во с.Канатларци. Инаку,традиционално на денот на празнувањето на природата, на денот на разбудувањето на вегетацијата и животот, на Ѓурѓовден, турските исeленици од прилепското село Канатларци, кои живеат во општина Бајрампаша од Истанбул, доаѓаат во својот роден крај, да го посетат дедовото огниште, да се сретнат со роднините и пријателите на заедничка дружба и да се потсетат на спомени на канатларските средби.

 

 

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе