ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Седниците на крушевскиот совет ќе се пренесуваат во живо

507

Oд наредниот месец седниците на Советот на општина Крушево директно ќе се пренесуваат „онлајн“ во живо на „Фејсбук“ и „Јутјуб“. Во тек е опремувањето на просторијата каде се одржуваат седниците во горната училишна зграда во Крушево, со што ќе се подигне нивото на транспарентност на Советот.

„ Граѓаните ќе имаат можност да ги следат седниците во живо, да ги прегледуваат по завршувањето и со тоа одблиску да се запознаат со нашата работа. Се заблагодарувам на Швајцарската агенција за развој и стоработка, УНДП како имплементатор и на сите советници кои зедоа учество во проектот. Работата на Советот станува поотворена, а советниците се поблиски до граѓаните“, вели претседателот на Советот на општина Крушево Тома Петроски.

Претходно, во рамките на проектот советниците посетуваа обуки за градење на капацитетите и се здобија со знаења за подобро и поефикасно извршување на обврските.

Примената на иновативната алатка за пренесување на седниците на советот во живо е дел од Проектот „Зајакнување на општинските совети“, вреден 3,4 милиони швајцарски франци, финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка и истиот е имплементиран од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за локална самоуправа, Министерството зa финансии, Заедницата на единиците на локалната самоуправа, Здружение на финансиски работници и UN Women.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе