CSS Template

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите на Ресен, Битола, Прилеп

346

Серија земјотреси рано утрово ги разбудија жителите на Ресен, Битола, Прилеп…Земјотресот во неколку интервали, прилепчани го почуствува околу 04 часот и 38 минути, што предизвика паника , со оглед на јачината на земјотресот..

Според информациите на сеизмолошките центри, земјотресот е со епицентар во Албанија,  12 километри северозападно од Корча , со магнитудата од 2.9 степени според рихтер.

Земјотресите биле на длабочина од 1km и 31km, а на временска разлика од еден до друг,  од три минути.

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово го потресе Дубровник и околината, јавуваат хрватските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на море на околу 38 километри западно од Дубровник.


Farma Dolneni
Vivafarm