ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Сеуште е под „будно око“ шумскиот пожар кај манастирот Св. Преображение

601

Вака, по пожарот  изгледа дел од опожарената крушевска планина, Бушева Планина, богата со густа борова и дабова шума, која, под претпоставка, од невнимание на човечки фактор, е оставена во црнило и саѓи! Во опасност , синоќа беше ставен и манастирот Св. Преображение.

А,

Но, пламените јазици се сeуште опасност за манастирот Св. Преображение –Крушево, па ситуацијата внимателно се следи од ТППЕ , иако пожарот е ставен под контрола . Поради непристапниот терен авиони од ДЗС (Дирекцијата за заштита и спасување) се вклучени во каснење на шумскиот пожар во Крушево , кој зафати, во пламен, илијадници хектари борова и дабова шума на Бушева Планина,  а гори и нискостеблеста шума  кон врвот „Мусица“ .

–  Пожарот, моментно, се движи кон планинскиот врв „Мусица“, но благдарение на  ТППЕ , екипите на ДЗС и голем број волонтери од Крушево , кои  ,утрово  се одѕваа на повикот на градоначалникот, Томе Хирстоски, за спас на шумите и манастирот, пожарот се става во контрола- велатод локалната самоуправа

 

Манастирскиот комплекс e познат по тоа што е возобновен од македонската музичка легенда, Тоше Проески.

Пожарот кој стигнал во близина до манастирот Св.Преображени-Крушево, избувнал вчера на пладене, и веднаш биле активирани ТППЕ и екипи од ДСЗ, вработените од ЈП „Комуна„ и ПСШ „Липа“- Крушево, шумската полиција, кои се обидувале со огромна надчовечка сила, да го спречат наближувањето на пожарот до манастирот.

 

Причините, за настанатиот пожар и огромната штета на шумскиот фонд допрва ќе се утврдуваат. Но, како што велат надлежните , пожарот е настанат од човечко невнимани.  Екипите на ТППЕ и ДЗС и понатаму остануваат на терен, будни, бидејќи поради временските прилики,  сеуште  има можност пожарот да се реактивира.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа,  без дозвола од редакцијата!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: