ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Со физичко присуство започна новата учебна година во Крушево за 80 првачиња

779

Со физичко присуство започна новата учебна година во Крушево. ООУ „Никола Карев„ ги пречека првачињата со обезбедени услови за нивна здравствена безбедност. На првото училиштно ѕвонче најмногу му се израдуваа првачињата, 80 на број , од кои 31 ќе го посетуваат централното училиште, а останатие во подрачните шест училишта во населените места на Крушево.

Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски денска им доди училиштен прибор и бонтон за деца, донирани од Халкбанка, во рамки на проектот „Среќно прваче“ и им посака успешен почеток на првачињата на новата учебна година.

„Драго ми е што наставата со физичко присуство се рестартира и што учениците ќе учат од училишните клупи кои беа празни минатата година. Со почитување на сите протоколи ќе бидат обезбедени услови со високо ниво на здравствена безбедност за да се оневозможи инфицирање и ширење на коронавирусот. Се заблагодарувам на Халкбанка за донацијата на овие пакети со училиштен прибор за топло добредојде на новите ученици“, порача градоначалникот Христоски.

Вкупно настава, заедно со првачињата, во основно образование во Крушево ќе ја посетуваат 639 ученици ( 4 помалку од минатата година) од кои 289 во централното и 353 во населените места. Сите со физичко присуство.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе