ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Таблата на споменикот од Александар Македонски во Прилеп не издржа ниту еден ден

1.067

Истиот ден од како беше поставена таблата на споменикот на Александар Македонски во Прилеп, беше оштетена. Во обид да се откорне од споменикот, парчето метал е свиткано, но исчкран е зборот „хеленска“ култура . Таблата на единствениот споменик на Александар Велики во Прилеп, инаку донација од американскиот бизнисмен Ѓорѓија Џорџ Атанасоски,е само на македонски и англиски јазик, на спомениците во Скопје таблите се на македонски, англиски и албански јазик.

Владата даде наредба институциите да ги имплементираат одредбите од договорот за содржината на сите споменици, јавни згради, инфрастуктура, знамиња и грбови. Минатата недела се поставија табли на спомениците во Скопје, а сонцето од Кутлеш се бришеше со брусалици.
На ознаките, согласно Преспанскиот договор, на македонски, албански и на англиски јазик пишува дека овие споменици припаѓаат на античката хеленска историја и на светското културно наследство.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе