ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Тутунскиот откуп е пролонгиран

562

Законот за изменување и дополнување на Закон за тутун, предложен од група пратеници од владејачкото мнозинство попладнево, Собранието едногласно го донесе. Сите пратенички групи се согласија дека треба да им се помогне на тутунопроизводителите и да се продолжи рокот за откуп на тутун за еден месец. Иако, опозицијата имаше повеќе забелешки и дополнувања што според нив, требаше да бидат дел од измените, пред се’ во делот за забрана на увозот на тутун, како и измени и дополнувања кои се однесуваат на количествата по единица површина содржани во договорите.

Според пратеникот од СДСМ Миле Талевски, кој е еден од предлагачите Предлог-законот најважно е да обезбеди пролонгирање на откупниот рок.

– Целта на измените и дополнувањата на Законот за тутун е да се продолжи периодот на откуп за еден месец со што ќе се надминат проблемите со откупот на тутун и ќе им се овозможи на откупните претпријатија да го откупат целокупното производство на тутун – истакна Талевски.

Станува збор за околу 2 милиони кгр тутун, кои се во најголем дел за откупување во долненско и прилепско. Измените во Законот ќе стапат на сила со објавување во Службен весник.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе