ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ во борба против насилството врз жените и девојките

1.017

Со перформанс во вид на срце  и мегафонско говорење за гласно пренсување на пораки против насилство врз жената и девојките, ученици од СОУ „Ѓорче Петров“-Прилеп ,се вклучуваат во кампањата  наречена “16 дена активизам,“ за борба против насилството врз жената. Не еднаквоста меѓу мажите и жените  е една од клучните елементи за борба против насилството врз жената,велат тие

Целта на оваа активност е да се потикне свеста кај учениците против насилстото врз жената, бидјеќи во нашето училиште поголемата популацијата е девојки. Тие треба да го препознаваа насилството, бидејќи го има во различни форми: физичко, сексуално, економско… Интернетот навистина е извор на инфомрации, но учениците не се доволно информирани ,бидјеќи можат да следат и погрешни информации за насилство врз жената и девојките. Целта на овој перформанс и  вклученост на младите во кампањата против насилството  „16 дена активизам“ е да им посочиме  на младите дека треба ,меѓусебно, да имаат повеќе разбирање и љубов , а не насилството. Ние, пак, возрасните, треба да бидеме пример за нив. Ако ние, возрасните, можеме само 16 ден да имаме женски акативизам, тогаш младите тоа можат и треба да го правата 365 дена“ – посочува професорката ,Петра Лукароска од СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп

Според статиситката на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи –Прилеп , секој ден во Прилеп има по еден регистиран случај,  жртва на семјно насилство, или за 2018 година регистрирани се 365 случаи ,  исто колку  и лани .Слушни ме и мене“’ е годинашното мото на Меѓународниот ден, а кампањата која се одржува во светски рамки и трае до 10 декември има за целта  да се поттикне свесноста на заедницата и индивидуалниот придонес во борбата против насилството врз жените и девојките..а портокаловата боја на кампањата ја симболизира светлата иднина без насилство врз жените.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе