ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Учиме од мали нозе за реален медиум

515

Со цел да ѝ се овозможи на младата публика во Р.С Македонија пристап до високо квалитетни и иновативни медиумски содржини кои ќе им помогнат подобро да ја разберат улогата на медиумите и важноста на професионалното и независно новинарство, единственото рурално радио во Македонија, Радио Пела – Кривогаштани се вклучува во проектот „Промовирање на медиумска и информациска писменост и зајакнување на независните медиуми во Западниот Балкан“ кој го спроеведува Албани асошиејтс (www.albanyassociates.com) и Македонскиот институт за медиуми, заедно со регионални организации за развој на медиумите.  Идејата,  насловена  ,,Учење за медиумите од најмала возраст“  има за цел, учениците од руралните средини одблиску и дирекно да се запознаат со работата на новинарите, начинот на креирање вести и професионалните новинарски стандарди, во рамките на напорите за поголема медиумска писменост кај младата популација.

За таа цел младите, ученици и деца од предшколска возраст, од руралните средини од општините: Кривогаштани, ученици од ООУ “Манчу Матак“ и деца од предшколска возраст од детската градинка „Весело Штркче“ , Крушево , ученици од СОУ „Наум Наумоски Борче“ и Прилеп ООУ “Манчу Матак“, с.Мало Коњари , ќе ја посетат локалната рурална радио станица, Радио Пела, која емитува програма на 96,8 ФМ  и ќе се запознаат со работата на новинарскиот и техничкиот тим , дирекно, учејќи за тоа – како се креираат и пренесуваат вестите , каква е улогата на медиумот, која е задачата на новинарот , како доаѓаат вестите во етер, како се подготвуваат и селектираат информациите …

Воедно во рамките на младинската емисија „Од млади за млади“,  младите водители : Христијан Пусоски, Михаела Петреска и Сотир Маркоски на тема „Пловење низ медиумската писменост“ ќе разговараат со локални новинари, уредници на локални медиуми и дописници на националните медиуми од Пелагонискиот регион за нивните локални искуства во борбата против дезинформациите, како тие се соочуваат и ги распознаваат лажните вести и информации,  со кои тешкотии се среќаваат при информирањето, итн… Воедно дел од учениците од руралната средина од основното училиште „Страшо Пинџур“   ќе се обучуваат на тема: „Бидете сигурни дека ги препознавате лажните вести“ и тоа ќе го применат.

Проектот„Промовирање на медиумска и информациска писменост и зајакнување на независните медиуми во Западниот Балкан“ се спроведува во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Р.С. Македонија, Црна Гора и Србија, и е финансиран од Британската влада.

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе