ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Утре се отвораат границите, само во четири земји граѓаните можат да се движат без обврска за прикажување на тест и карантин

668

Утре, 26.06.2020 е датумот кога конечно ќе се отворат гранците низ државата.  Без приложување на негативен тест или пак државен карантин граѓаните ќе можат слободно да се движат во Србија, Албанија, Косово и Турција.

Во вторник, врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, 1 јули ќе бидат отворени за сообраќај и Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид.

Со одлуката за целосно отворање на границите на земјава, македонските државјани ќе можат слободно да патуваат вон границите без обврска за негативен ПСР тест и задолжителен 14-дневен карантин при враќање во земјава. Сепак, со исклучок на Србија, Албанија, Косово и Турција, оваа обврска останува за влез во некои земји во регионот и во ЕУ-членките.

За патување во Бугарија и Грција ,како земји членки на ЕУ важат насокоите дадени од ЕК за отворање на границите од 1 јули, годинава. Оваа одлука членките на Унијата треба повторно да ја разгледаат, утре ,поради растот на бројот на заболени во земјите во регионов.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: