ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Вакциналнот пунк во Прилеп започна со масовна вакцинација

1.156

На вакциналниот пункт во Прилеп денеска прилепчани, кои се пријавиле на Мој Термин, организирано, одејќи по упатствата на лица волонтери од Црвениот Крст, кои им помагаат во организациониот дел, ја добиваат првата вакцина.Денеска започна масовната вакцинација во Прилеп. Прилепчани се вакцинираат со „Астра Зенека „ со оглед на тоа што повозрасната категорија се вакцинира во првиот бран, а дневно, во вакциналниот пункт во Прилеп можат да се вакцинираат 1000 лица .

За денеска,вторни 25 мај., пријавен се 500 граѓани, но се очекува бројката во наредните денови да се зголемува, велат надлежните, а градоначалникот, Илија Јованоски оваа прилика ја искористи да повика на масовна имунизација на граѓаните.

„Граѓани кои пред три недели добија вакцина во Прилеп, околу 300, тие ќе се ревакцинираат на вакциналниот пункт во Прилеп , а оние кои се вакцинирале во другите градови, ревакцинацијата препорачливо е да ја обават во пунктвоите каде што ја примиле првата вакцина.“ – истакна директорот на болницата, Кети Смилеска.

Пунктот денеска работи од 10 до 16 часот, а утре од 8,оо до 20,оо часот. Инку, моментно, во модларната болница има 10 пациенти заболеи од Ковид 19 . Вчера, регистриран се двајца заболени, а од ковид центрите, останува само инфективното одделние како оддел за забоболени од вирусотот.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе