ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео)За Прочка во Прилеп,вековна традиција обредите со маски – најавтентична „Прилепски мечкари”

2.100

Антологиско дело, (изработено од Горан Попоски и Фото клуб Прилеп) кое говори , како Прилеп ја слави Прочка, денот кога се верува дека преку маскирањето ќе се простат гревовите и ќе се истераат злите духови и злото. Обредите со маски претставуваат ритуален благослов за здравје благосостојба и плодност. Маската, во онаа изворна форма, полна со еротски набој и изведување на ритуални игри е традиционалната прилепска маска наречена „Прилепски мечкари,” група од касапскиот еснаф, која традиционално се преправа преку 150 години во Прилеп.

A traditional mask that remained from the time of our ancient ancestors. The Bear-Men are is a tradition in Prilep, Macedonia. They will show us the world the way our ancestors saw it and the powerful feeling when you are underneath the mask itself. This is a non-profit amateur training short documentary. I do not own the music the music, but the use of it is protected under fair-use.
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе