ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Витаминка на рускиот саем „МИР ПИТАНИЕ 2018“

905

Република Македонија со Национален штанд се претставува на најголемиот прехрамбен саем во Југоисточна Европа „МИР ПИТАНИЕ 2018“ (WORLD FOOD 2018) кој денеска на свечен начин е отворен во Москва, во Руската Федерација. До 20 септември 2018 година дванаесет македонски компании, производители и преработувачи на свежо овошје и зеленчук, ги излагаат своите производи пред посетителите на саемот и бизнис- круговите од овој дел на светот.

Настапот на македонските компании е во организација на Македонско-руската стопанска комора и со финансиска поддршка на ресорното Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија. Национален штанд на Македонија се простира на 90 квадратни метри, а бизнис – делегацијата составена од 25 деловни луѓе ја предводи м-р Дејан Бешлиев, извршен директор на Македонско-руската стопанска комора. Покрај останатите компании на националниот штанд на Македонија на саемот во Москва со свој посебен штанд на московскиот саем има компанијата „Витаминка“ од Прилеп.
Во московскиот „Експоцентар“, каде што се одржува саемот, излагаат 1600 компании од 62 држави.Во просек изложбата на храна ја посетуваат преку 30.000 посетители од 79 региони во Русија и 90 други држави. Дури 25.000 посетители или 84 отсто од посетителите влијаат на одлучувањето за купување на производи презентирани на саемските штандови.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: