ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Владата го одложи стартот на второто полугодие

207
Стартот на второто полугодие за основното и средното образование се одлага за први февруари, одлучи Владата на синоќешната седница  по предлог на Кризниот штаб. До 1 февруари, училишните клупи ќе бидат празни, а причината за продолжување на зимскиот распуст е што се наоѓаме во пикот на ковид заразата. Во соопштението кое Владата го пласираше во јавноста синоќа стои дека наставата со физичко присуство ќе продолжи и во второто полугодие, а предвидено е наставната програма да заврши регуларно, односно на 10 јуни со тоа што наставните планови ќе бидат адаптирани до тој рок.

Како дел од одлуката за одложување на стартот на второто полугодие на учебната година се и задолженијата и укажувањата за Министерството за здравство, Министерството за образование и наука, Секторот за односи со јавност во Владата, Јавното претпријатие МРТ да упатуваат апели до учениците и родителите максимално да се придржуваат до мерките и препораките за заштита од ковид-19, во домашни услови и на отворено.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе