ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во мирување ставена машката ракометна лига-женската е во тек

731

По појавувањето на голем број на позитивни случаи на Ковид -19 во ракометните тимови Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги одлучи да го стави во мирување ракометното првенството за мажи наредните 15 дена.

Од минатата недела ,од 17 септември, поради појава на коронавирустот кај екипи во групата – А , 15-дена ракометното натпреварување е во пауза , а сега истото се случи и со групата Б. Причина е моментот откако неколку ракометари од РК Работнички се пријавени дека се позитивни на коронавирусот.

Во дописот домедиумите, од РФМ велат дека во споменатиот период, клубовите ќе мора да ја информираат Федерацијата за здравствената состојба на заразените играчи, а по рокот од 15 дена, ќе биде направен комплетен скрининг на сите тимови кои се натпреваруваат во групата Б.
Најпрвин, во А-групата, Голден Арт КЛ7 пријави 16 позитивни, потоа тимот на Радовиш двајца , Струга 7 и ГРК Охрид шест позитивнир ракометари.

РФМ го одложи и стартот на натпреварите во македонската Прва лига, па моментно се игра само женски ракомет . Деспина денеска и гостува на екипата од Битола – Пелистер

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе