ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Започна Интернационален скулпторски симпозиум „Мермер“

436
Оваа година се навршуваат 56 години од Интернационалниот скулпторски симпозиум ‘Мермер’, кој што е во организација на Центарот за современа ликовна уметност (ЦСЛУ),а се одржува во Мермерниот Комбинат
„Долгогодишна е соработката помеѓу Мермерниот Комбинат и ЦСЛУ, како и спојот на индустријата и културата, преку создавање на уметничките дела. Им посакувам добредојде на уметниците Каролина Палмера од Аргентина и Албулен Незири од Косово, а нашата соработка ќе ја продолжиме и во иднина“, изјави извршниот директор на Мермерниот Комбинат, Василис Анагносту.
Прилеп е еден од ретките градови кои располагаат со импозантна збирка на скулптури, чиј број
се движи околу 200 и кои се поставени на различни локации во градот.
Двајцата скулптори, Каролина Палмера од Аргентина и Албулен Незири од Косово, го искажаа задоволството што имаат можност да бидат дел од Интернационалниот скулпторски симпозиум и што во следните 11 дена ќе остварат средби со други уметници. Покрај скулпторите од Аргентина и Косово, оваа година во работилниците кои ги организира Центарот за современа ликовна
уметност, учество ќе земат и уметници од Бугарија, Србија, Полска, Шпанија, Канада, Русија и Македонија
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе