Прилеп
понеделник, 16 септември, 2024
Пела Радио

РК ПРИЛЕП ИГРА ЗА ТРЕТО МЕСТО- ФИНАЛЕ ТИКВЕШ – ДУБОЧИЦА

Во решавачкиот меч за првак во А-групата, екипата на Тиквеш со 32:31 го совлада домаќинот, Прилеп на меморијалниот турнир Миле Нешкоски. Во првото полувреме гостите убедливо водеа со 17:11, но во второто прилепчаните стигнаа до израмнување, 22:22. Дури Прилеп и поведе (24:23), така што во финишот видовме вистинска драма. Во последната минута се влезе со резултат 31:31, домашните беа во напад и не го искористија, гостите во контра реализираа во последната секунда за 32:31. ПРИЛЕП-ТИКВЕШ 31:32 (13:17)

Сала на СОУ „Ристе Ристески – Ричко“ во Прилеп.

Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов (Скопје). Делегат: Иван Огненов (Битола)

ПРИЛЕП: Тренчевски 8, Дамчевски, Рустамов 5, Бикоски, Манчески, Трајкоски 2, Цинцадзе, Х. Павлов 2, Шокоски 2, Бајрактаревиќ, Лозаноски, Чантурија 7, Милошески 2, С. Павлов, Христоски, Гавашелишвили 3. Тренер: Горан Кузманоски.Седмерци: 2/2.

ТИКВЕШ: Велков 1, Кондев 7, Лазов, Стојаноски, Гичев 2, Соколов, Стефановиќ 4, Темелковски 2, Ѓошевски, Трпчевски 4, Окардов, Коцев, Трајкоски 4, Јанчев 8. Тренер: Ристо Магдинчев. Седмерци: 2/3.

Тиквеш, утре (четврток) во 13 часот во финалето ќе се сретне со победникот од Б-групата, Дубочица , додека Прилеп во 11 часот ќе игра во борбата за 3. место со или Еурофарм Пелистер 2 . За 5. место ќе биде мечот Струга – Голден арт. 14.30 ч. ќе се изврши свечено доделување на наградите во салата СОУ Ристе Ристески Ричко,со што ќе заврши шестиот ракометен меморијален турнир „Миле Нешкоски“

Би можело да ве интересира

Дебитантски гол во националниот дрес на У-14 за прилепскиот “wonderkid” – Габриел Талески (ВИДЕО + ФОТО )

Мегленски го наследи Крчмаревиќ на чело на Победа

Македонски фудбал: Фудбалските брендови се се подалеку од најдобрите натпреварувања во земјава