Прилеп
понеделник, 16 септември, 2024
Пела Радио

Новаци не поразен во Прилеп (Победа – Новаци 1:1)

Екипата на Новаци со резултат 1:1 зеде бод во пелагониската пресметка со Победа во Прилеп, од 6. рунда на Втората лига.  Во првото полувреме целосна иницијатива имаше екипата на Победа, со серија добри шанси. Во второто полувреме иако Новаци ги среди редовите и ја отвори играта, сепак во 72. минута Победа дојде до водство. преку  мајсторска завршница на Филип Димоски. Но радоста на прилепчани заврши во  85. минута. Гостите од една шанса создадоа ол. Антонио Стојковски, неодбранливо, шутираше за конечни резултат од оваа средба 1:1.
Селдното коло Победа и гостува на Саса.

ПОБЕДА: Николоски, Стомнароски, Кочоски, Алимоски, Д. Дебрешлиоски (76. Д. Спиркоски), Ф. Димоски, Поп-Антоски, Кукески, Ивчески, А. Петејчук, И. Трајкоски (73. Грозданоски). Тренер: Филип Мирчески.

НОВАЦИ: Симоновски, Казимоски (74. Недановски), Стефановски, Стојковски, Котевски, Богданоски, Тасевски (62. Кочишки), Ајетовиќ, Труфуновски, Јовановски (74. Стојчев), Торнески. Тренер: Дарко Крстески.