ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(фото) Над Пелагонија веќе се лета – започна „Пролетен меѓународен куп Крушево 2019“,

636

Пелгониското небо, оваа недела ќе биде преплавено со „летачи“ кои ќе уживаат во убавините на Крушево и Пелагонија и ќе се натпреваруваат. Крушево денеска ги пречка параглајдеристите од целиот свет, кои пристигнаа за „Пролетен меѓународен куп Крушево 2019“, кој ќе трае наредните 7 дена.

Откако параглајдеристите беа запознати со условите и можностите за полетување ,денеска тие од полетувалиштето на Мечкин Камен, ги започнаа првите летови над Пелагонија.

На натпревар се очекуваат да пристигнат околу 120/ 150 учесници, а најавни се и повеќе од 500 гости ,кои ќе го  следат и ќе уживаат во парагладерството. Покрај натпреварувачки дел, овој Светски куп во параглдерство, има и едукативена цел , бидејќи ќе има повеќе типови на параглајдеристи, од професионалци до аматери, кои би го пренесел своето знаење.

 

Градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски ги поздрави  учесниците,кои веќе од вчера се во Крушево и им посака на сите пилотите да имаа  успешен натпревар и мирни летови.

 

Пролетен меѓународен параглајдинг куп Крушево 2019 година е дел од Проектот за локална и регионална конкурентност финансиран од Европска Унија, имплементиран од Кабинетот на заменик министерот за економски прашања во Владата на Република Северна Македонија и општина Крушево, а Светска Банка се јавува како администратор на проектот.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: