ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Јавен Простор Прилеп“ – граѓанска иницијатива – Предлог бр 2. на Радио Пела, за општинската награда “3-ти Ноември„-НАЈДОБРОТО ШТО МОЖЕШЕ ДА МУ СЕ СЛУЧИ НА ПРИЛЕП

771

                     ГО ОЖИВЕА ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ЈАДРО! УДРИЈА ПО КИЧОТ!

                      НАЈДОБРОТО ШТО МОЖЕШЕ ДА МУ СЕ СЛУЧИ НА ПРИЛЕП

 

Го оживеаа  централното градско јадро преку претставување и креирање на идеи за да се истакни  дека јавниот простор треба да биде заедничко културно, рекреативно и социјално добро на сите граѓани. Градскиот саат стана место на дружење, забава, музика, креирање на идеји, концерти, презентација на нови музчики групи, пренесување на различни мислења, ставои, културни настани игранки , креативни работилниците за деца. за уметност и кинетика, мајтапење, дружење, филмови, и  масовната фацинирана посетеност за сите случувања.

Се создаде „Креативен Прилепски Пазар“, слем вечер,   се чита поезија , се создадоа латино забавите, се слушаа ретро хитови, се заигра самба, унгарски танци…. Јавен Простор Прилеп како граѓанска иницијатива успешно ја релизира идеја за промена на централното градско подрачје, за интерактивност и запознавање на креативните индивидуалци и групи во градот, за развивање на критична маса, која во иднина би имала реална шанса за реални и трајни промени.

Малку кажано , но сите знаете за ЈАВЕН ПРОСТО ПРИЛЕП КОИ НИ ГО ОЖИВЕАА ГРАДОТ!

 

Зимскиот период „Јавен Простор Прилеп“ се пресели и во студиото  на радио Пела . Актери, музичари, фронтмени, уметници , креативци, стилисти… беа дел од ноќната програма, емисија која се гледаше преку стриминг и се слушаше  преку радио брановите,  емисија која ги помести границите на локалните радио станици….

МАЛКУ КАЖАВМЕ, во споредба ШТО СЕ СЕ СЛУЧУВА, и се променува – А, НЕМА ДА ИЗЛАЖЕМЕ, АКО КАЖЕМЕ, ДЕКА КОЛКУ ДЕНОВИ ВО ГОДИНАТА, ТРОЈНО ПОВЕЌЕ НАСТАНИ НИ ПРИРЕДУВААТ „Јавен Простор Прилеп“ , и човекот , идејниот носител,  проф. Звонко Димоски

Мото:  УДАР ПО КИЧОТ!

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа,  без дозвола од редакцијата!

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: