ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кирија, санација и изградба на нови домови ќе обезбедува Општината за семејствата чии домови изгореа на Варош

439

Четирите семејства со вкупно 14 членови чии бараки пред десетина дена целосно изгореа во пожар, привремено се сместени во изнајмени станови, за кои киријата ќе ја плаќа Општина Прилеп. „Откако целосно ќе бидат санирани последиците од пожарот, со помош на неколку градежни фирми и други компании од нашиот град, на семејствата Општина Прилеп ќе им изгради покрив над главата“, најави денеска градоначалникот Илија Јованоски, кој што беше на увид на состојбата.

Планот е до крајот на градежната сезона семејствата да се вселат во новоизградените домови, со  ангажман на општината и со помош на општествено одговорни компании од Прилеп.

Пожарот во населбата Варош се случи на 5 ти август.  Социјалните бараки беа стари повеќе од 20 години. 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе