Прилеп
недела, 8 септември, 2024
Пела Радио

Конечно триумф на гостински терен за Победа

Во натпревар од 24-тото коло на Втората лига – Исток , фудбалерите на Победа триумфираа во Радовиш против Плачковица со резултат 3:1.Дуел значаен и за двата тима во битката за опстанок сезонава. Ова е втора гостинска победа за црвено белите , прва на третото второлигашко гостување во Радовиш. Головите за прилепчани ги постигнаа Кисески – Илијоски во 38 минута од мечот , Грозданоски две минути по израмнувачкиот погодок на домаќините преку Јанев а конечните 1:3 ги постави Алимоски со првиот сениорски погодок во дресот на Победа.Во следното коло Победа е домаќин на фенерџијата Росоман.

Резултати : Плачковица – Победа 1:3 , Кит-Го – Саса 1:1 , Кожув – Тиквеш 0:2 , Осогово – Брегалница 0:2 и Росоман- Слога 1:2.

На табелата Брегалница и Тиквеш водечки со тоа што првопласираната Брегалница има девет бодови предност пред кавадарчани.Победа е на осмата позиција со освоени дваесет бодови.

Би можело да ве интересира

Македонка во Грција, го развиори македонското знаме како првак во планинската трка на Меторите

Елизабета Филипоска

Бозароски:Основно во секој спорт е да има услови (Фото + Видео)

Никола Димески

Фудбалерките на ФК Победа во ревиален натпревар на светиниколскиот турнир во мали фудбал

Порталот ПелаМК користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Можете да се откажете во секое време. Прифаќам Повеќе