ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Крушево се подготвува за Светско првенство во змајарство

224
Од 7-ми до 13-ти август во Крушево ќе се одржи тест  23-тото Светско првенство во змајарство класа 1и 9-тото Светско првенство во змајарстввo . Овој настан е најава за Светското Првенство кое беше одложено минатата година.
Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски најави дека Крушево ќе биде центарот на авантуристичките збиднувања ова лето, а општината продолжува со инвестиции на полетувалиштето на Мечкин камен.
„Крушево ќе биде центарот на параглајдинг и настаните во змајарство ова лето. Очекуваме натпреварувачи и туристи од целиот свет. Сите настани доаѓаат во време кога полетувалиштето е со нова вештачка трева и двојно поголемо и со објект кој е во завршна фаза на изградба. Тековно, започнуваме со имплементација на проект дел од Програмата за прекугранична соработка со Албанија кој вклучува изградба на паркинг и поставување на мерни станици на полетувалиштето, меѓу другите активности.“, потенцира Христоски
На натпреварите се очекуваат до 130 учесници, а Светското првенство ќе се одржи од 6-ти до 19-ти август 2023 година

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе