ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Нова водителска двојка во младинската емисија и нови интересни интервјуа од младите

534

Учениците од ОУ „Страшо Пинџур“ с. Мало Коњари, учесници во работилницата на тема  „Бидете сигурни дека ги препознавате лажните вести“ кои учеа,  и теоретски и практично, како да ги препознаат лажните вести  и како се креираат вестите во медиум, одбраа соговорници и направија уште два интересни радио прилози. А, новата водителска двојка, од емисијата “Од млади за млади“ ги пуштија во етер, во нивната програма, која се емитуваше на 28 – ми декември.

Наставникот по физичко образование , Иле Мишески, беше во интерес на учениците  – учесници на работилницата , затоа што тој,  со неговото залагање и добро познавање на фудбалот, ја всадил љубовта кон спортот на многу ученици, особено на  девојчињата кои играат фудбал и освојуваат награди во футсал. Од училиштето „Страшо Пинџур“ од с. Мало Коњари, има најмногу девојки кои тренираат и играат фудбал во градскиот женски фудбалски клуб „Деспина“. Со наставникот, интервјуто го водат учениците Марија , Анастасија и Јована. Следната група ученици како соговорник го избраа директорот на училиштето Ирена Кировска, и се интересираа за начинот „како се менаџира со училиште?“

Радио прилозите беа емитувани на 28 декември во емисијата „Од Млади за млади “, која ја водеа  Сотир Маркоски и Марија Николоска, ученици , кои учествуваа во проектот на тема „Учење за медиумите од најмала возраст“  од СОУ Наум Наумоски Борче – Крушево, и кои благодарение на проектот,  и запознавањето со реален мдеиум, се вклучија во радио водителството, интересирајќи се за вклученост на младите во медиумите. Нека ни е среќна соработката!

И, оваа емисија Радио Пела, преку стриминг ја емитуваше во живо на својата социјална мрежа

 

https://www.facebook.com/radiopela/videos/372537523592083/

 

Сниманите  разговори во емисијата „Од млади за млади„ на Радио Пела се во рамките на проектот „Промовирање на медиумска и информациска писменост и зајакнување на независните медиуми во Западниот Балкан“ кој го спровeдува Македонскиот институт за медиуми и Албани асошиејтс, заедно со регионални организации за развој на медиумите. Проектот е финансиран од Британската влада.
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе