ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ВИДЕО) Думбалоски: Ракавицата е фрлена! Штрајкот ќе трае се додека Владата не ги прифати предлозите на СОНК

655

„Штрајкот во образованието и детските градинки ќе трае се додека Владата не излезе со предлог, а членството на СОНК  не се сложи во нивната понуда . Ракавицата е фрлена кај Владата „ – Златко Думбалоски, Претседател на Регионалниот одбор  на СОНК – Прилеп,  за општините: Прилеп, Кривогаштани, Долнени и Крушево.

Думбалоски : „Ова е втори ден од штрајкот што во училиштата и градинките и во него денеска се вклучени 100% од колегите во училиштата и градинките од регионот…„

Думбалоски: „Нема притисоци врз штрајкувачите…“

(Дали генералниот штрајкот е на штета на учениците?) Думбалоски: „ За тоа дополнително ќе се одлучува..„

Но, дури и вечерва да има средба со претставници од Владата и да има согласност, ќе треба предлозите да одат во процедура кај членството и да добијат овластување за евентуален прекин на штрајкот или одбивање на предлогот… Процедурата мора да се запази и тоа бара време – велат од СОНК,што значи и утрешниот ден ќе остане со празни клуп, без ученици!

 

Инаку, СОНК бара следење на процентот на пораст на минималната плата, односно за 18, 4 проценти да се зголемат платите за потоа да се изнајде системско решение и во иднина да не се протестира секогаш кога ќе се зголемува минималната плата.  Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) ја реализира најавата за генерален штрајк во градинките, основните и средните училишта, откако Владата го одби нивното барање за усогласување на платите во просветниот сектор.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе