ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ВИДЕО) Најмногу погодени од пандемијата – намалку заштитени од Владата

722

По повод 8ми Март, Меѓународниот ден на жената, зборуваме со Марина Тошеска од Локална Акциона Група АГРО ЛИДЕР -Кривогаштани: „Како жената земјоделец, како категорија земјоделски работник беше жртва на пандемијата и зошто токму оваа категорија работнички е најсилно погодена од пандемијата, како и за правата на жената регистриран или не регистрирана како земјоделеци.

„Жената во руралната средина, жените регистрирани земјоделеци  се најпогодените од пандемијата, и сеуште се,  а институционално се најмалку згрижени. Земојделците, се онаа група , која  беше најмалку поддржана со владините мерки.  Жените земјодлки за време на пандмија дополнително ги зголемија своите обврски околу грижата за домот, грижата за децата, поголема ангажираност околу земјоделските активности, недостапност до финасии, бидјеќи затворија локалните пазари, се намалија приходите во семејството„- истакна во дел од разговорот, Марина Тошеска  од  ЛАГ АГРО ЛИДЕР – Кривогаштани.

За правата кои ги имаат/немаат жените земјоделки, од разговорот кои во целост ви го пренесуваме:

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе