ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во ООУ „Кочо Рацин“ стартуваше дневен престој за 30 тина ученици

527

Учениците кои имаат потреба од дополнително време исполнето со активности и продолжен престој во ООУ „Кочо Рацин“, поради работни обврски на нивните родители, од денеска ќе можат да го користат. Сместувачкиот капацитет е триесетина ученици.
Дневниот престој ќе работи од 8-16 часот, за да можат да го користат ученици од двете смени.

– Освен за отворање на продолжениот престој, оваа година издвоивме околу 3 милиони денари за реконструкција на подовите и плафоните во неколку училници, за спортската сала и со исто темпо ќе продолжиме и во другите училишта“, истакна градоначалникот Јованоски, при посетата во ООУ „Кочо Рацин“.

Дополнително, во ова основно училиште се инвестира и за подобрување на работните услови со реконструкција на објектот.
– Во тек е реконструкција на целиот трет кат со средства од локалната самоуправа, на фискултурната училница и на повеќето училници.Исто така, работевме на спуштање на таваните, бојадисување на ѕидовите, промена на подовите, се’ со цел за поголема енергетска ефикасност, за чисто училиште во кои децата ќе ја следат наставата“, посочи Зора Чадамова, директор на училиштето.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе