ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Запален кров на куќа во с. Големо Коњари

615

Жена пријавила семејно насилство, а во с. Голем Коњари вчера горел кровот на куќа.
Имено ,на 31.05.2021 во Полициската станица во Прилеп, С.Б.(52) од с.Големо Коњари пријавил дека настанал пожар на кровот од неговата куќа во селото. Пожарот бил локализиран од екипа на Територијалната противпожарна единица Прилеп, а повредени
лица нема. Што всушност се случило увид извршила екипа на Полициската станица Прилеп.

Истиот ден (31.05.2021 во ОВР Прилеп), 40-годишна жена од Прилеп пријавила дека во семејниот дом, нејзиниот сопругот Д.П. подолг период физички и психички ја малтретирал. Се преземаат мерки за расчистување на случајот-информираат од СВР Битола. Но,ова говори дека семејното насилство е појава која тешко може да се отстрани и покрај активносите и работењето на НВО секторот и институциите кои се обидуваат да едуцираа, и да ја спречат оваа појава во семјствата.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе