ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Земотрес во Албанија почувстуван и во Македонија

683

Земјотрес утрово во 11 часот и 1 минута ја потресе Албанија со интензитет од 4.9 степени по Рихтер. Потресот е регистриран северозападно од Тирана, на длабочина од 10 километри.

Ударот е почувствуван и во Македонија, особено во западните и јужните делови од земјата. Епицентарот бил на 170 километри западно од Скопје, а бил почувствуван во Скопје, Тетово, Гостивар, Кичево, Дебар, Струга и Охрид. Во поширокиот Дебарски земјотресот  ги вознемири жителите. Оние кои живеат во повисоките станбени објекти ги напуштија домовите. Нема информации за повредени и за материјална штета.

Според првичните информации, што ги пренесуваат албанските медиуми, епицентарот на земјотресот е на 28 километри северозападно од Тирана, во подрачјето на Драч и е со јачина од 5,2 степени. Засега нема информации за материјална штета, но голема вознемиреност земјотресот предизвикал кај туристите во Драч и Валона.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе