ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

10 милиони денари за уредување на  вечното почивалиште на Тоше

430

Крушево ,како ЛС , ќе добие средства од буџетот на државата за уредување на вечното почивалиште на музичката мега ѕвздата, Тоше Проески, кој трагично загина во 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска. Дванаесет години, неговото вечно почивалиште се распаѓаше не допрено, откако Тоше почина пред 12 години.

Оваа година државата, конечно, одвојуви финансии средства за да се уреди неговото вечното почивалиште, кое годишно  го посетуваат илјадници фанови од Балканот и пошироко.

За преуредувње на вечното почивалиште на Тоше Проески  државата ќе издвоени 10 милиони денари.

Владата, на вчерашната седница ја усвои Програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за капитални инвестиции во единиците на локалната самоуправа. Уредувањето на вечното почивалиште на Тоше Проески во Крушево, е дел од капитални инвестиции, вклучувајќи и неколку други, во други општини во државата.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе