Прилеп
понеделник, 16 септември, 2024
Пела Радио

Женските екипи „Деспина“ си обезбедија победа

И, ракометарките и фудбалерките на Деспина одиграа одлични натпревари и ги обезбедија новите три бода на табелата, ЖРК Деспина во 8 коло, а ЖФК Деспина во последното коло од есенско првенство.

Ракометарките на Деспина на дерби дуелот против Стружанка издвојија победаа, 26:20.

Ракометарките тргнаа одлично од првата минута, успеаја да се изборат за предност која постојано ја зголемуваа и до крајот на првиот дел од средбата да имаат позитива од три/четири гола , за на одмор да заминаат со 13:9. Одлични 30 минути ракометарките на Деспина одиграа и во второто полувреме, кога во нути еден момент не дозволија гостинките од Струга да се разиграат и да дојдат до подобар резултат. Конеска беше најфеикасно со 10 погодоци, а Камческа и Филипоска постигнаа по 4 гола, додека , пак, кај Стружанка, најефикасна беше Делиоска, со  6 погодоци.

И, фудбалерките на Деспина на домашен терен издвоија победа, ЖФК Деспина Прилеп-ЖФК Речица 2:0 (0:0).  Во последното есенско коло тие забележа тесна победа против организираната екипа од Речица која се покажа како „тврд орев„ на овој натпревар.  Стрелци на голвоите беа Анастасиа Илиевска и Ангела Стојкоска.

Би можело да ве интересира

(Видео) Се трча планиската трка “Крали Марко Треилс“ по падините на Баба и Крали Марко