Прилеп
понеделник, 16 септември, 2024
Пела Радио

Три многу важни бода за Победа против Вардар 2:0 (1:0)

Победа ја продолжува жилавата битка за опстанок во елитното друштво со мошне значајните 3 бода во Струмица против второпласираниот Вардар.. Триумфот над Вардар е важен за Победа, затоа што сега се зголемува разликата во однос на Скопје и Пелистер, од дното на табелата кое значи трансфер во понискиот ранг.
Еден гол во првото и уште еден погодок во второто полувреме беа и повеќе од доволни за „домаќинот“ да стигне до триумф. Се до 20. минута натпреварот имаше мирен тек , кога првата шанса беше претворена во водство. Нафрлената топка од десната страна, во мешаницата топката дојде до осамениот Гешоски кој што од 5-6 метри од свртуваше шутираше прецизно во голот.
Примениот гол како да го разбуди Вардар, па тимот почна да создава шанси и да притиска., но до крајот на првиот дел тоа не вроди со плод.
Во второто полувреме продолжи притисокот на Вардар, а пресудна беше 54 тата минута кога Победа го даде вториот гол, кога Даноски тргна по десната страна, се ослободи од младиот Тодоровски и со шут по земја ги постави конечните 2-0. До финишот, вардарци имаа шанса да го ублажат поразот, но обидите завршија безуспешно.

Би можело да ве интересира

Во Крушево започна уште едно меѓународно параглајдинг првенство

Гордана Цветаноска

Победа е новот лидер во Втората лига – Исток

Елизабета Филипоска

Дали со вториот пријателски меч, ќе се знае потесниот избор од играчи во Победа?!

Порталот ПелаМК користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Можете да се откажете во секое време. Прифаќам Повеќе