ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Австриски искуства – македонски практики во земјоделството

Руралниот развој е услов за подем на млеко производството и сточарството

488

Работилницата „ Земјоделство и рурален развој – искуства и практики “ во организација на Австрискиот агрикултурен земјоделски кластер во соработка со Здружението за едукација на земјоделци „Зелена берза “ Битола и ЛАГ Агро Лидер Кривогаштани. Учество зедоа претставници од Министерството за земјоделство, Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството и руралниот развој, сточари, ветеринари и други заинтересирани. Настанот се одржа во Синпекс Битола.

Австриските експерти ги споделија искуствата со пелагониските фармери, говорејќи на повеќе теми особено – што е пресудно за запирање на миграцијата село – град и развој на руралните подрачја.
– Ние како земја дел од ЕУ бевме насочени кон руралниот развој кој е комплексен. Тој опфаќа не само земјоделство, туку и животен стандард, образование, животна средина, шумарство, дрвна индустрија и други сектори кои се битни да се развијат со цел да се задржат луѓето да останат во руралните средини, рече Кристијан Бравенц , аташе од Федералното министерство за одржливост и туризам зборувајќи на тема “Мастер план за рурален развој во Австрија и организација на поддршка за земјоделство и шумарство ”.

Миграцијата во Австрија од 60 тите до 90 тите била особено присутна. Поддршката од ЕУ и напорите што земјата ги направила преку обезбедување на подобри услови за сточарите и земјоделците за живот и работа, преку развој на органското производство, руралниот туризам, дрво – преработувачката индустрија биле пресудни за запирање на овој процес. Денес Австрија е број 1 во Европа во органското производство со повеќе од 23 илјади фарми за органско производство.

Развојот на селскиот туризам, директната продажба на земјоделските продукти ( на 46 000 фарми се врши дирекна продажба) , интернет продажбата, винскиот туризам, здружувањето на земјоделците се можностите каде фармерите треба да ги бараат дополнителните приходи.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе