ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Чешка ќе ја поддржи Македонија за влез во ЕУ и Нато

528

„Република Чешка ја поддржува Р. Македонија во нејзините заложби за влез во НАТО и ЕУ“ – ова денска го истакна чешкиот амасадор во Р.Македонија, Мирослав Томан кој имаше средба со прилепскиот градоначалник и преставниц од локалната власт од секторот за Локален економски развој, како и со преставниците од Регионална стопанска комора –  Прилеп. Повод на средбите беше проширување на  соработката, како на државно,така и на локално ниво.

„Разговаравме со амасадорот за економијата и стопанството на овие два народа, не го заборавивме ниту културниот дел и туризмот. Разговаравме и за тоа како да ги задржиме во земјата младите, се помалку да има одлив на стручњаци и млади во други земји“, – изјави  прилепскиот градоначалник, Илија Јованоски.

“На средбата со градоначалникот разговаравме за многу прашања, меѓу нив и за соработката што може да се оствари меѓу Чешка и Македонија и Општина Прилеп. Отворивме теми од сферата на спортот, културата, трговијата, па дури итема екстремни спортови, што се карактеристика на Прилеп. Исто така проговоривме и за отворањето на фестивалот на пивото. Беше споменато дека и Чешка Република би можела да учествува на тој настан, така што ќе дојде до натперевар меѓу нашето и вашето пиво. Меѓутоа главниот акцент беше ставен на соработка во областа на културата, образование и економијата.Искрено, се надевам дека ќе се изнајдат проекти, што ќе ги задржат младите Македонци да останат овде и што ќе дадат потенцијали и можности за работа и развој во својата земја, која што за многу кратко ќе стане дел од Европската унија“, истакна амбасадорот Томан.“

Делегацијата ,неговата  екселенција, Амбасадорот на Република Чешка во Република Македонија г-дин Мирослав Томан, заменик-амбасадорот г-дин Јосеф Брож и советникот за економски прашања во амбасадата г-ѓа Миа Павловск  имаа договорна  средба и  со претеседателот на Регионалнат стопанска комора –Прилеп и преставници од бизнис секторот, со кого разговараа за можните соработки на двете држави на економски план.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе