ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(ФОТО) Ученици од СОУ „Ѓорче Петров“ во Торино со Еразмус +

1.109

Учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп повторно активни со своите наставници . Во средината на минатот месец тие беа дел од проектот „Наследството од минатото, искуството од сегашноста и ветувањето на иднината” (“Heritage of the past, experience of the present and promise of the future”) , од програмата Еразмус+,  во Торино, Италија.

Четворица ученици со своите двајца ментори, една недела,имаа можност да работат на оваа тема  и да се запознаат со мигрантите од кампот за мигранти во Сетимо во непосредна близина на Торино, што беше искуство плус.

Учениците имаа прилика чујат за животни приказни на мигранитите од Азија и Африка, да  ја увидат работата на Црвениот Крст, кој во тој регион им помага на мигрантите и имаа можност да  видат што и како се прави, за интеграција на мигранитите во општеството

Со домаќините-ученици од училиштето во Торино, учениците од СОУ СОУ Ѓорче Петров – Прилеп  работеа на презентирани постери за стереотипите на населението од различни држави ,интервјуа со мигранти,  видео презентации за занаети, за традиционални танци и познати ликови од минатото.
Тоа беше едно ново искуство за сите учесници, како и за учениците од Македонија. Во текот на работилниците учениците постиија музеии, имаа прошетките низ прекрасниот град Торино, а колегијалноста меѓу групите без сомнение ја зголеми дружбата меѓу учениците со што се склопија пријателства кои сигурно ќе траат долго.

.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе